Z dziećmi w schronisku!" />

Mit Kindern auf Hütten

Hotele mają swoje gwiazdki, a alpejskie schroniska odznaki jakości - Gütesiegel. Trzy alpejskie stowarzyszenia: DAV Deutscher Alpenverein, ÖAV Österreichischer Alpenverein i AVS Alpenverein Südtirol ustanowiły wysokie standardy jakości oraz katalog wymogów, jakie muszą spełnić dzierżawcy schronisk, aby móc się pochwalić stosowną odznaką.
3??
Dziś przedstawiamy Wam odznakę „Mit Kindern auf Hütten” – „Z dziećmi w schronisku”.
????????
Dzieci i góry to często miłość od pierwszego wejrzenia. Jeśli chcemy zachować to uczucie na dłużej musimy wczuć się w dziecięcy odbiór świata, dziecięce potrzeby i marzenia. Najlepiej wdrożyć dzieci w wyprawę od samego początku, przez planowanie, pakowanie i organizację. Pozwólcie dzieciom zabrać Was w góry!

Kilka ważnych rad na początek:
1?? Planując trasę należy pomnożyć czas przejścia przez 1,5.
2?? Plecak dziecka może ważyć maksymalnie 10% wagi małego wędrowca lub wędrowniczki.
3?? Dziecko w wieku przedszkolnym może wziąć udział w trasie do 4 godzin marszu.
4?? Na wyprawę należy zapakować, odzież zamienną, ochronę przed deszczem i słońcem, zapas wody, prowiant, w tym batoniki muesli, orzechy.
5?? Należy unikać tras niebezpiecznych, stromych i jednostajnych pod względem krajobrazowym. Doskonałe są trasy wzdłuż potoków, z niespodziankami typu ruiny zamku, pastwisko ze zwierzętami lub ciekawymi punktami widokowymi.
6?? We mgle dzieci nie mogą odbiegać od rodziców.

Informacje pochodzą z aktualizowanej co roku broszury „Mit Kindern auf Hütten 2021/22” (w języku niemieckim): https://www.alpenverein.at/.../2021_22-Mit-Kindern-auf...

Warunki konieczne do uzyskania odznaki „Mit Kindern auf Hütten” – „Z dziećmi w schronisku”:
?? podział na grupy wiekowe, dostępność oraz wyposażenie dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi:
?? Rodziny z małymi dziećmi: schronisko jest łatwo dostępne, również dla dziecięcych wózków sportowych, na wyposażeniu są przewijaki i wysokie krzesła do karmienia oraz podgrzewacze do butelek, łóżka posiadają zabezpieczenia przed upadkiem, schronisko utylizuje zużyte pieluchy
?? Rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym: schroniska dostępne po 1,5-2 godzinnym marszu, dysponujące toaletami dla dzieci i udogodnieniami typu stoliki, krzesełka, taborety dla dzieci
?? Rodzice z dziećmi w wieku szkolnym: położone w ciekawych krajobrazowo miejscach, do zdobycia po kilku godzinach marszu
?? menu przygotowane z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych gości
?? okolica dogodna do wędrówek i spędzania czasu z dziećmi
?? zniżki i rabaty dla dzieci

Ale co my z tego mamy?
? spokój, że dzieciaki mogą biegać, skakać, piszczeć, i nikt im złego słowa nie powie
? zawsze możemy poprosić o pomoc, np. przy transporcie bagażu do schroniska, jeżeli wybieramy się na kilkudniową wyprawę
? możemy spać z dziećmi w osobnym pokoju lub sali wieloosobowej
? schroniska przygotowane na przyjęcie rodzin z dziećmi dysponują salami pobytowymi, gdzie można korzystać z zabawek, książek
? gospodarze chętnie udzielają wskazówek, co najlepiej zobaczyć w okolicy i jak tam dotrzeć oraz gdzie można dobrze zjeść

Jak znaleźć schronisko z odznaką „Mit Kindern auf Hütten”?
Wystarczy kliknąć na logo z odznaką, a ukaże się lista schronisk oraz mapa: