"Szlak mi się trafił"

Sekcja Alpenverein Austria wspiera „Szlak mi się trafił”

Kilimandżaro – tam i z powrotem

Czy góra może uratować komuś życie? Owszem, może. Łukasz Bogdanowski postawił sobie za cel wrócić do formy po ciężkiej operacji ortopedycznej, góry były dla niego drogą i celem. O swoich przygotowaniach i wrażeniach z wyprawy opowiadał uczniom dolnośląskich szkół w ramach projektu „Szlak mi się trafił”.

Szczyt Kilimandżaro jest pierwszym klejnotem w Koronie Ziemi, który Łukasz Bogdanowski zdobył w ramach tego projektu.
Po dotarciu do Tanzanii w styczniu 2023 międzynarodowa, polsko-duńsko-ukraińska ekipa musiała przejść aklimatyzację. Bujna afrykańska roślinność skrywała blade lica wędrowców z dalekiej Północy przed palącym słońcem, podczas długiej i mozolnej wędrówki w kierunku szczytu. Różnica temperatur, dziennej i nocnej, dochodziła nawet do 50°C! Przewodnik Prygod i jego ekipa spisali się doskonale, świetnie orientowali się w terenie i dostosowywali tempo wędrówki do możliwości uczestników wyprawy. Jak ważna jest prawidłowa aklimatyzacja okazało się po drodze, gdy „sprinterzy” kolejno wypadali z gry.

Drogę na szczyt Łukasz Bogdanowski określa jako bajeczną. Gdy zanikła roślinność, skalisty krajobraz zaczął się mienić kaskadami kolorów, różnymi odcieniami czerwieni, żółci i pomarańczowego, poprzetykanych dla kontrastu czernią i bielą.

Do ataku szczytowego ekipa wyruszyła po zachodzie słońca. 25 Stycznia 2023 o godzinie 6:14, na granicy sił, walcząc z zaburzeniami świadomości, Łukasz Bogdanowski dotarł na szczyt Kilimandżaro, Uhuru Peak o wysokości 5895 m n.p.m. Silne emocje, gonitwa myśli i nieoczekiwany spokój, gdy dookoła, skąpany w złocie horyzont obiecuje nowy, dobry dzień.

Łukasz Bogdanowski jest mieszkańcem Nysy i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Nysa, menadżerem ośrodka turystycznego i organizatorem eventów kulturalnych i sportowych. Po godzinach wspina się, angażuje się charytatywnie w swoim regionie i działa w projekcie „Szlak mi się trafił”. W roku 2022 rozpoczął projekt, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów na każdym kontynencie - Korony Ziemi.