Alpenverein Austria IN FB YT
  • >
Zapisz się do Alpenverein

Pierwszy "Cooling-Park" w Wiedniu

W Esterházypark w 6 dzielnicy Wiednia, w którym znajduje się wieża wspinaczkowa Flakturm,  powstanie pierwszy Cooling-Park. Jest to strategia miasta  na walkę z ociepleniem klimatu. Prace budowlane rozpoczęły się już 30 marca i powinny się zakończyć na jesieni. Koszt przebudowy parku wynosi 1.216.000.- € i jest dobrym przykładem na to, jak wysoką cenę przyszło nam już teraz płacić za globalne ocieplenie.
 
Głównymi elementami Cooling-Parku umożliwiającymi obniżenie temperatury okolicy nawet do 6 °C są nowe tereny zielone, Coolspot, dwa „drzewa klimatyczne”, dwa pola z rozpylaczami mgły i wodotryski. Do schłodzenia otoczenia zostaną zastosowane głównie wysokociśnieniowe prysznice mgielne. Schładzają one powietrze w taki sposób, aby otoczenia nie było mokre.
 

 
Rozszczelnienie i zazielenienie
Obecnie Esterházypark zajmuje powierzchnię o wielkości 10.600 m2, ale dzięki rozbiórce rampy przy ulicy Schadekgasse park powiększy się jeszcze o ponad 200 m2. Poprzez rozszczelnienie betonowych i asfaltowych powierzchni do rosnących tam już drzew i roślin dołączą zarówno nowe drzewa jak też rabaty trawiaste i bylinowe. Kilka ławek w kształcie S, na których zmieściłaby się nawet jedna klasa szkolna oraz ponad 30 nowych ławek i krzeseł oferuje dodatkowe miejsca do siedzenia dla osób odwiedzających park.
 
Coolspot i „drzewa klimatyczne“
Coolspot to okrągłe, pokryte roślinnością i zacienione miejsce składające się z trzech kręgów, na których zostaną umieszczone rozpylacze mgły. Konstrukcja o 3,40 m wysokości ma zapewnić w upalne dni znaczne ochłodzenie, nawet o wspomniane już sześć stopni. Coolspot jest częścią projektu badawczego „Tröpferlbad 2.0“, a jego projekt wykonało biuro Green 4 Cities. „Drzewa klimatyczne” to prysznice mgielne o wysokości prawie 3 m i średnicy do 2,20 m, które drobną mgiełką będą schładzać otoczenie.
 
Energia i woda
Potrzebna do zasilania parku energia będzie pobierana z istniejącej sieci energetycznej, nie będą natomiast montowane panele słoneczne, dzięki którym park mógłby samodzielne wytwarzać energię elektryczną. Rozpylacze i dysze będą ponadto zasilane wodą pitną, sterowane po części za pomocą sensorów i aktywowane przy temperaturze powyżej 25° C. Zużycie wody w wodotryskach będą kontrolowały czujniki ruchu, czyli fontanny aktywują się tylko wtedy, gdy odwiedzający będą chcieli z nich skorzystać i się aktywnie poruszać po terenie, na którym się znajdują. Dodatkowo będą sterowane również przez włącznik czasowy. Dokładne zużycie energii i wody będzie można ustalić dopiero pod koniec 2021r., czyli po pierwszym sezonie działania parku.
 
Cooling-Park jest projektem organizowanym przez ogrody miejskie w Wiedniu (Wiener Stadtgärten), miasto Wiedeń oraz dom morza (Haus des Meeres).
 
 
 
Dane kontaktowe:
Kletteranlage Flakturm
Esterházypark am Haus des Meeres
1060 Wien
flakturm@alpenverein-austria.at
www.flakturm-klettern.at
©Alpenverein Austria