Alpenverein Austria IN FB YT
  • >
Zapisz się do Alpenverein

Lawinenupdate

„Lawinenupdate” czyli „Update lawinowy” dla wszystkich, którzy planują wyprawę w zaśnieżone partie gór


Jak zaplanować wyprawę poza wytyczonymi szlakami, co zabrać do plecaka, o czym pamiętać i jak zachować się obliczu zagrożenia? Tego dowiecie się już w środę, 08.12.2021 o 19:00 na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=j6Qjs7E3dQ0

Szkolenia lawinowe organizowane przez Alpenverein cieszą się ogromną popularnością (w roku 2020 streaming obejrzało 35.000 osób!) i są cenione za profesjonalne przygotowanie oraz aktualność danych. Streaming w języku niemieckim.
Tak wyglądały szkolenia w poprzednich latach:
https://youtu.be/2Pg1kDlXtlc
https://www.youtube.com/watch?v=pmcH6nnng8A
https://www.youtube.com/watch?v=bamMxaqD46Y

Wielu wypadków lawinowych dałoby się uniknąć
„20 sportowców zimowych ginie co roku w lawinach. Mimo, że nie uda się przewidzieć wszystkich lawin, i wypadki mogą zdarzyć się bez winy człowieka, to zauważamy powtarzalne schematy wypadkowe, których udałoby się uniknąć” mówi Michael Larcher, kierownik Wydziału Sportów Górskich w Alpenverein i prezenter cyklu wykładów „Lawinenupdate”.  Michael Lercher podkreśla, że wykład nigdy nie zastąpi szkolenia praktycznego w terenie, ale może zmotywować do udziału w profesjonalnych kursach i szkoleniach organizowanych przez Alpenverein i szkoły narciarskie.

Co warto wiedzieć o lawinach
Streaming „Lawinenupdate” trwa dwie i pół godziny i bazuje na wybranych zdarzenia lawinowych z ostatniego roku. Możemy nauczyć się rozpoznawać typowe, powtarzające się zagrożenia oraz dowiedzieć się, jak się na nie przygotować. Druga część wykładu zawiera praktyczne wskazówki dla osób wybierających się poza wytyczone szlaki: jak funkcjonuje zestaw lawinowy, co to jest LVS-Check (sprzęt lokalizujący zasypanych w lawinie), jak sprawnie szukać zasypanych oraz gdzie można przygotować się praktycznie na zagrożenie lawinowe.

Nasz ekspert:
Michael Lercher, (61), przewodnik górski i narciarski, rzeczoznawca, kierownik Wydziału Sportów Górskich w Alpenverein. W roku 1992 zainicjował czasopismo „bergundsteigen“ zajmujące się bezpieczeństwem w górach, dziś fachowe pismo o zasięgu międzynarodowym. W 1999 roku, razem z Robertem Purtschellerem, opracował procedurę „Stop or Go”, ułatwiającą decyzję o podjęciu ryzyka w otwartym terenie, bądź rezygnacji z wyprawy, na podstawie danych topograficznych i obserwacji.