ą góry!" />

So schmecken die Berge

Hotele mają swoje gwiazdki, a alpejskie schroniska odznaki jakości - Gütesiegel. Trzy alpejskie stowarzyszenia: DAV Deutscher Alpenverein, ÖAV Österreichischer Alpenverein i AVS Alpenverein Südtirol ustanowiły wysokie standardy jakości oraz katalog wymogów, jakie muszą spełnić dzierżawcy schronisk, aby móc się pochwalić stosowną odznaką.
2??
Dziś przedstawiamy Wam odznakę „So schmecken die Berge” – Tak smakują góry
????
Już 118 schronisk bierze udział w inicjatywie, która narodziła się w 1999 roku w Bawarii i obecnie obejmuje 40 pasm górskich w 3 alpejskich krajach. Alpy to niesamowite połączenie dzikiej natury z wielowiekową kulturą ludności zamieszkującej te tereny. Dziedzictwo, które warto zachować dla przyszłych pokoleń: prawdziwe regionalne rękodzieło, rzemieślnicze techniki produkcji rolnej, a przede wszystkim unikalny kulinarny świat. Naszym gościom, którzy zziajani, zasapani, przemoknięci i wygłodniali, z zachwytem i wdzięcznością pochylają się nad prostymi potrawami, mówimy: tak smakują góry!

Warunki konieczne do uzyskania odznaki „Tak smakują góry” – „So schmecken die Berge”:
? produkty pochodzące od lokalnych producentów i hodowców, działających w promieniu ok. 50 km od schroniska,
? codziennie w ofercie znajduje się danie mięsne i wegetariańskie, napój alkoholowy i bezalkoholowy, pochodzące, bądź przygotowane z surowców z regionu,
? oferowane dania odpowiadają sezonowej dostępności produktów,
? w miarę możliwości wybór produktów z upraw lub hodowli ekologicznych,
? unikanie wyrobów porcjowanych pojedynczo,
? udokumentowane pochodzenie produktów,
? kontrola przestrzegania wytycznych inicjatywy „So schmecken die Berge” przez niezależnych kontrolerów.

Ale co my z tego mamy?
? Smak? – Zniewalający!
? Zapach? – Absolutnie niepodrabialny!
? po prostu, siedzimy i jemy zdrowe pyszności w zapierających dech w piersiach „okolicznościach przyrody”,
? wędliny i mięso, mleko, sery, jajka, owoce i warzywa, zioła, miód, nalewki, pieczywo z zapachem alpejskich łąk – tego możecie się spodziewać w schroniskach z odznaką „So schmecken die Berge”,
? jeśli w ofercie jest piwo lub zamorskie specjały, jak kawa lub czekolada, to ze znaczkiem fair trade, a wyprodukowane w regionie,
? nasze pieniądze zostają w regionie, bez pośredników trafiają do okolicznych rolników i przetwórni.

Jak znaleźć schronisko z odznaką „So schmecken die Berge”?
Wystarczy kliknąć na logo z odznaką, a ukaże się lista schronisk oraz mapa:
Polecamy tradycyjne schronisko Ybbstalerhütte ???? należące do sekcji Alpenverein Austria. Link prowadzi od razu do karty dań ????: