W trudnych czasach pandemii
W trudnych czasach liczba członków wciąż rośnie. Największe Stowarzyszenie Alpinistyczne w Austrii z zadowoleniem odnotowuje, że liczba członków po raz pierwszy przekroczyła 600.000 osób – jednocześnie jest świadome swojej społecznej i ekologicznej odpowiedzialności, tak ważnej szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach. W dniu 31.12.2020r. stowarzyszenie Österreichischer Alpenverein liczyło 601.465 członków, co oznacza, że przybyło 2.708 miłośników sportów górskich.
„Fakt, że nawet w kryzysowym roku 2020 wciąż przybywa nowych członków, jest dla mnie szczególnym zaszczytem. Odbieram to jako jednoznaczny znak, że Österreichischer Alpenverein podąża właściwą drogą, a nasze tematy – zaczynając od sportów górskich, poprzez pracę z młodzieżą i kończąc na ochronie środowiska – stały się ważniejsze niż kiedykolwiek indziej” – cieszy się Prezydent Österreichischer Alpenverein Andreas Ermacora z podsumowania. I dodaje: „Jako największe stowarzyszenie alpinistyczne jesteśmy szczególnie w ciężkich czasach świadomi naszego społecznego znaczenia. Dlatego składamy podziękowania wszystkim naszym członkom, którzy wciąż darzą nas tak wielkim zaufaniem. Dziękujemy również naszym około 25.000 wolontariuszom, bez których stowarzyszenie nie mogłoby funkcjonować.”
Sekcje Wiedeńskie liczą 146.216 członków Alpenverein, w Tirol jest 116.143 członków. Na trzecim miejscu plasuje się kraj związkowy Górna Austria z 77.407 członkami, a tuż za nim Styria liczący 73.535 członków. Również kraj związkowy Salzburg zanotował wzrost o 1.766 członków (obecnie jest ich w sumie 53.356).
Stawiamy na zaufanie
Zacytowane wsparcie społeczeństwa ukazuje również indeks zaufania APA/OMG 2020, w którym Österreichischer Alpenverein zajął bezspornie pierwsze miejsce. Szczera i zrównoważona polityka stowarzyszenia jest zatem dla szczególnie ważna dla członkow stowarzyszenia. Prezydent Alpenverein Andreas Ermacora jest świadomy tej odpowiedzialności: „Wzrost liczby członków wzmacnia nas na naszej drodze, aby nadal występować w roli ‘Adwokata Alp’ i naszym głosem chronić ostatnie tereny górskie. Aby przyszłość była lepsza, ochrona środowiska oraz klimatu jeszcze nigdy nie była tak ważna, co społeczeństwo już zrozumiało. Ważne, aby z pandemii wyjść wzmocnionym, zamiast wrócić do dawnych, szkodliwych dla środowiska zachowań.”
Z powodu koronawirusa odnotowano w ostatnim czasie znaczący wzrost osób szukających wypoczynku na łonie natury. Niekiedy doprowadza to wrażliwe habitaty do granic ich wytrzymałości i wymaga od nas wszystkich, abyśmy pod każdym względem traktowali naturę z szacunkiem. „Bardziej intensywnie niż dotychczas będziemy musieli się poświęcić także zagadnieniom dotyczącym przyjaznych dla środowiska przyjazdom turystów” – zdiagnozował nowy Sekretarz Generalny Alpenverein Clemens Matt. Potrzebna jest zmiana myślenia u sportowców górskich, ale również nowe oferty z zakresu mobilności, tak „aby uwolnić się od fali samochodów, która obecnie zalewa wiele regionów górskich” – kontynuuje Matt.
Silny głos dla ochrony środowiska
„Rosnąca liczba członków stała się ponownie potężnym filarem dla naszej codziennej pracy. Mając wsparcie naszych członków, możemy wiele osiągnąć, bo 600.000 osób stanowi silny głos w naszym kraju oraz wspiera nas w wypełnieniu naszej roli jako organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska” – podkreśla Andreas Ermacora. „Jednak Alpenverein nie zabiega o to, aby stać się coraz większym. Naszym głównym celem jest, aby zachwycić ludzi sportem górskim, a jednocześnie uczulić na delikatne systemy ekologiczne oraz środowisko potrzebujące ochrony. To wspaniałe zadanie chcemy wykonać z bardzo wielkim szacunkiem”.
Nieco inne lato w schroniskach
Kryzys spowodowany koronawirusem stanowił dla wszystkich trudny przełom, Alpenverein zmienił profil podczas pierwszego lockdownu na uświadamiającą i pośredniczącą instytucję pomiędzy ciągle zmieniającymi się nowymi regułami i przepisami a sportowcami górskimi. Należy też pozytywnie zaznaczyć, że latem wiele z naszych 231 schronisk mogły się znów otworzyć, zachowując odpowiednie obostrzenia, gdzie nie stwierdzono ani jednego przypadku zakażenia w żadnym schronisku. „Nowe obostrzenia dotyczące higieny i dystansu wymagały od gospodarzy schronisk sporo elastyczności, lecz nasze środki zapobiegawcze nader się sprawdziły” – chwali Sekretarz Generalny Clemens Matt.
Lecz co w ogóle prezentuje Alpenverein i co się dzieje dalej ze składką członkowską? Podczas gdy wspaniałe ubezpieczenie działające na całym świecie oraz zniżki w schroniskach są nadal dla wielu członków powodem dla przystąpienia do stowarzyszenia, jednym z priorytetów w 2020 roku było przekazanie korzystnych aspektów członkostwa trudnych do stwierdzenia na pierwszy rzut oka: kampania „Ty i Twoja Karta” („Du und Deine Karte”) informowała w jasny i zrozumiały sposób o głównych kwestiach Alpenverein dotyczących utrzymania sieci szlaków turystycznych i schronisk oraz aktywnej ochrony środowiska.
Rozsądne ryzyko podejmowane przez młodzież
Nie bać się ryzyka, być odważnym i śmiałym – jest to sedno pracy Alpenverein z młodzieżą. I jest to praca, która się opłaca: 28,5 procent członków nie ukończyło jeszcze 30 lat i stanowi tym samym młodzieżowy oddział stowarzyszenia. Emocjonującym tematem głównym w roku 2020 była trasa objazdowa na terenie całej Austrii filmu „Dni na zewnątrz” („Tage Draußen”), „który symbolizuje, co w życiu jest ważne. Mobilność, relacje społeczne i współistnienie, związek z naturą i życie w czasie rzeczywistym” opowiada Prezydent Alpenverein Andreas Ermacora. Film jest przede wszystkim zaproszeniem do podążania tropem głównej intencji młodzieży Alpenverein: umożliwić poczucia się odpowiedzialnym, aby móc na zewnątrz samodzielnie odkrywać świat. To nastawienie będzie w przyszłości szczególnie ważne dla naszego najmłodszego członka (3 dni) i miejmy nadzieję, że jest wciąż ważne dla naszego najstarszego członka (105 lat). Przeciętny wiek członków stowarzyszenia wynosi 51,8 lat, 45 procent stanowią kobiety.
Z powodu obecnie panującej sytuacji popularny LawinowyUpdate (LawinenUpdate) po raz pierwszy w sezonie 2020/21 nie odbył się w postaci trasy objazdowej po całej Austrii, lecz jako Livestream – i okazał się w wersji wirtualnej także dużym sukcesem. Ponad 10.000 osób uczestniczyło na żywo, w sumie ponad 40.000 osób słuchao analizy naszego eksperta górskiego Michaela Lachera. Ciekawe filmy instruktażowe pod tytułem „Bezpiecznie na Via Ferracie” stanowiły kolejną atrakcję na temat sportów górskich.
Presseaussendung
Innsbruck, 20.01.2021