Sporty górskie w Austrii & COVID-19

Wytyczne Zrzeszenia Związków Alpejskich w Austrii (VAVÖ) dotyczące uprawiania sportów górskich podczas epidemii koronowirusa.

Preambuła

Jako miłośnicy sportów górskich i outdoorowych potrafimy być odpowiedzialni za siebie, działać świadomie i rozpoznawać potencjalne ryzyko, jak również wiemy, czym są koleżeństwo i doświadczenie. Niespodziewanie i nie mając żadnych wcześniejszych doświadczeń, zostaliśmy obecnie skonfrontowani z nowym i niebezpiecznym wirusem na bliżej nieokreślony czas. Dlatego musimy nasze nam dobrze znane środki bezpieczeństwa rozszerzyć o kilka dodatkowych działań, aby zminimalizować ryzyko zakażenia podczas uprawiania sportu wraz z osobami, z którymi nie mieszkamy w jednym gospodarstwie.

Eksperci z Alpenverein (ÖAV) i Naturfreunde (NFÖ) opracowali we współpracy ze Zrzeszeniem Związków Alpejskich w Austrii (VAVÖ) wytyczne dotyczące wykonywania sportów górskich w czasie epidemii koronawirusa, które są zgodne z rozporządzeniami rządu federalnego, a jednocześnie umożliwiają rozsądne i pełne radości uprawianie sportu. Składają się one z siedmiu podstawowych zasad, które zostały poszerzone o dodatkowe zalecenia odpowiednich dla danej dyscypliny sportowej.

1. Wyruszaj w góry, tylko jeśli jesteś zdrowy
Pamiętaj, że możesz stwarzać potencjalne ryzyko zakażenia dla innych osób oraz o utrudnieniach, którymi obarczone są teraz jednostki ratownicze w związku z koronawirusem.

2. Nadal zachowaj odstęp
Zgodnie z obowiązującą ustawą zachowanie minimalnego odstępu nie jest wymagane podczas uprawiania sportu. Niemniej zalecamy nadal – gdzie tylko jest to możliwe – utrzymywać odstęp 1 metra. W każdym razie od osób, które nie należą do Twojej  grupy.

3. Uprawiaj sporty górskie raczej w małych grupach
Pamiętaj: im większa grupa, tym trudniej zachować odstęp.

4. Zrezygnuj z dotychczasowych rytuałów
Np. podawanie ręki, objęcia, buziaczki, picie z jednej butelki itd.

5. Przestrzegaj zasad higieny
Szczególnie, gdy ze sprzętów sportowych korzysta kilka osób, regularnie myj i dezynfekuj ręce. Do plecaka zapakuj maseczki i środki do dezynfekcji.

6. Udzielając pierwszej pomocy, postępuj jak dotychczas
Udzielając pierwszej pomocy, postępuj według powszechnie przyjętych wytycznych, a dodatkowo załóż maseczkę.

7. W samochodzie tylko 2 osoby w jednym rzędzie
Bez maseczki mogą łącznie z kierującym zasiadać w jednym rzędzie tylko 2 osoby. Korzystaj raczej z transportu publicznego.

8. Przestrzegaj regulaminu w schroniskach
Wybrany nocleg musi być wcześniej zarezerwowany! Jeśli chcemy przenocować w schronisku, oprócz maseczki powinniśmy posiadać również własną poszewkę na poduszkę i śpiwór, ponieważ z przyczyn higienicznych tego lata schroniska nie udostępniają kołder.

Ważne: Pamiętajcie proszę, że wytyczne są publikowane z konkretną datą. Nowe przepisy i spostrzeżenia mogą spowodować zmianę lub aktualizację wytycznych. Na stronach stowarzyszeń zawsze znajdziecie ich aktualną wersję.

Wien, Innsbruck
01.07.2020

Zalecenie według dyscyplin sportowych

A) Wędrówki górskie/alpinizm/turystyka skiturowa/wędrówki na rakietach śnieżnych:
  • Przestrzeganie podstawowych zasad.

B) Wspinaczka sportowa (trasy wspinaczkowe) & outdoor bouldering:
  • Regularnie dezynfekuj ręce
  • Podczas wpinania liny do karabinka nie przytrzymuj jej zębami, nie wkładaj do buzi
  • Stosuj własny sprzęt: ekspresy, zestaw asekuracyjny, liny
  • Kontrola partnera z odległości: partnerzy proszą się nawzajem o kontrolę węzłów, karabinków, sprzętu asekuracyjnego oraz pasów i obserwują się przy tym nawzajem
  • Asekurując inną osobę, noś maseczkę, a następnie zdezynfekuj ręce

C) Via ferrata:
  • Przestrzegaj podstawowych zasad
  • Zrezygnuj ze wspinaczki, jeśli na szlaku znajduje się już kilka osób i może dojść do zatoru
  • Miej wzgląd na innych i cierpliwie czekaj na starcie
  • Dobieraj tempo w taki sposób, aby nie zbliżyć się zbytnio do innych osób
  • Wyprzedzaj tylko w takich miejscach, gdzie możesz zachować wymagany odstęp do drugiej osoby, a asekuracja nie jest konieczna (ustęp, pasmo)
  • Opuść jak najszybciej obszar zejścia po zakończeniu via ferraty
  • Wspinaj się tylko zgodnie z kierunkiem ruchu, nigdy w kierunku przeciwnym
  • Noś rękawice wspinaczkowe.

D) Wspinanie metodą wyciągową/wspinaczka alpejska/szlaki wysokogórskie:
  • Na stanowisku asekuracyjnym mogą się znajdować maksymalnie 2 osoby
  • Zdezynfekuj ręce przed i po wspinaczce.

E) Kolarstwo górskie/trekkingowe:
  • Przestrzegaj podstawowych zasad
  • Im wyższa prędkość, tym większy musisz zachować odstęp: 5 m na odcinkach pod górę, 20 m na odcinkach płaskich i z góry
  • Wyprzedzaj tylko, jeśli jest to konieczne i w miejscu, gdzie możesz zachować minimalny 2-metrowy odstęp boczny. Manewr wyprzedzania wykonaj szybko

Uwaga: Pamiętaj proszę, że wytyczne są publikowane z konkretną datą. Nowe okoliczności i rozpoznania mogą spowodować zmiany lub aktualizacje. Na naszej stronie www.alpenverein.at znajdziesz zawsze ich aktualną wersję.