Burza w górach
Błękitne niebo od samego rana, bezwietrznie i temperatura w granicach 26°C – idealne warunki na górską wycieczkę i szansa na spektakularne zdjęcia na szczycie. Przed wyjściem zawsze sprawdź pogodę i poważnie potraktuj ostrzeżenia o burzach.
Burze w miesiącach letnich należą do największych zagrożeń w górach. Nagłe ataki zimna i opadów powodują wyziębienie i zwiększają ryzyko upadku. Burze niosą ze sobą poważne zagrożenie rażenia piorunem. Staranne zaplanowanie trasy, wczesne wyjście w góry oraz zakończenie wędrówki pozwalają uniknąć większości burz, radzi Österreichischer Alpenverein.
Gdy burza zaskoczy nas w górzystym terenie, możemy zminimalizować ryzyko stosując kilka prostych zasad, gdy tylko zauważymy niebezpieczeństwo:
- Opuszczamy eksponowane miejsca, schodzimy ze szczytu, z grani, ze skalnych występów.
- Oddalamy się od stalowych lin, krzyży, drabinek, łańcuchów i szukamy schronienia w jaskiniach lub jamach, pamiętając o minimalnej odległości 1,5 m od ściany.
- Kucając na plecaku lub zwiniętej linie, aby uniknąć porażenia, czekamy aż burza przejdzie.
- Na ścianie wspinaczkowej asekurujemy się linami.
- Aby uniknąć niebezpiecznego przemoczenia i wychłodzenia organizmu należy założyć na siebie odzież ochronną i okryć się płachtą biwakową.
Pamiętaj! Burzom towarzyszą często obfite opady deszczu. W krótkim czasie szczeliny skalne mogą zmienić się w rwące potoki.
Jak rozpoznać nadciągającą burzę?
Chmury piętrzące się wysoko na kształt kowadła, nagłe podmuchy zimnego wiatru i charakterystyczne „pomruki” spowodowane obecnością ładunków elektrycznych w powietrzu, to jednoznaczne znaki ostrzegawcze i sygnał do działania: odwrót lub szukanie schronienia.
Jak daleko jest burza?
Odległość burzy w kilometrach łatwo wyliczyć dzieląc liczbę sekund mijających od błysku do grzmotu przez 3. Przykład: od błysku do grzmotu minęło 10 sekund, czyli burza jest w odległości 3 kilometrów.