Umweltgütesiegel

Hotele mają swoje gwiazdki, a alpejskie schroniska odznaki jakości - Gütesiegel. Trzy alpejskie stowarzyszenia: DAV Deutscher Alpenverein, ÖAV Österreichischer Alpenverein i AVS Alpenverein Südtirol ustanowiły wysokie standardy jakości oraz katalog wymogów, jakie muszą spełnić dzierżawcy schronisk, aby móc się pochwalić stosowną odznaką.
1??
Dziś przedstawiamy Wam „Umweltgütesiegel” – Odznakę Ekologiczną ????

Nadrzędnym celem stowarzyszenia Alpenverein jest zachowanie naturalnego piękna i pierwotnego charakteru Alp. Mamy pod swoją opieką największą ilość obiektów noclegowych w regionie alpejskim, dlatego też motywujemy naszych dzierżawców do działania i „wychowujemy” kolejne pokolenia wędrowców i turystów do świadomego i oszczędnego korzystania z infrastruktury turystycznej.

Warunki konieczne do uzyskania Odznaki Ekologicznej – Umweltgütesiegel:
? oszczędna gospodarka wodna: wykorzystanie wody deszczowej, korzystanie z mini oczyszczalni ścieków
? efektywność energetyczna: korzystanie z urządzeń o dużej wydajności i małym zużyciu energii, produkcja własnego prądu z odnawialnych źródeł energii np. słońca
? efektywna gospodarka odpadami: segregacja śmieci i namawianie gości do zabrania swoich śmieci przy schodzeniu do doliny
? nieingerowanie w lokalną florę i faunę: cisza nocna
? zakupy: certyfikowane produkty, opakowania zwrotne, unikanie towarów porcjowanych pojedynczo
? informowanie gości o zasadach panujących w schroniskach oraz na szlakach
? brak plastikowych dekoracji w schronisku ????

Ale co my z tego mamy?
Decydując się na nocleg w schronisku z odznaką Umweltgütesiegel mamy gwarancję, że nasz pobyt nie odbije się negatywnie na cennym alpejskim ekosystemie. Pamiętajmy, góry nie potrzebują schronisk. Tylko dzięki zabiegom i konsekwencji alpejskich stowarzyszeń oraz dzięki odpowiedzialnym górskim turystom nadal można cieszyć oczy bajecznymi pocztówkowymi widokami.

Jak znaleźć schronisko z odznaką Umweltgütesiegel?
Wystarczy kliknąć na logo z odznaką, a ukaże się lista schronisk oraz mapa:

Na zdjęciu schronisko sekcji Alpenverein Austria Seethalerhütte ????, zbudowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań ekologicznych – na dzień dzisiejszy ????